Jdi na obsah Jdi na menu
 


Divadelní sezona 2018-2019

Na začátku divadelní sezony 2018 - 2019 nám vyšel článek v magazínu Národního divadla Brno září - říjen 2018 NdB diva.

dscn6307.jpg

    Někdy je zajimavé sledovat, odkud a jakými cestami se na představení do Národního divadla Brno diváci dostanou...

 

 

 

 

dscn6304.jpg

 

 

 

 

 

 

Divadelní sezona 2015 - 2016

Plná očekávání a změn, které nám doba přináší a také hledání důvodů proč zůstáváme věrni ND Brno.

 

Z Národního divadla v Brně jsem osobně čím dál zklamanější.

Například: Dido a Aeneas - barokní opera - má vypadat dramaturgicky naprosto jinak - zejména v tanečních částech mají být barokní tance... Do barokního ansámblu /Collegium 1704/, které dirigoval Luks /je to jeho ansámbl/ byli přiřazeni orchestrální hráči z opery ND Brno - pro objasnění - barokní orchestr hraje na kopie barokních nástrojů - jiným způsobem hry - smyčcové nástroje např. hrají rovným tónem, mají jiné smyčce atd. - současné nástroje mají jiný zvuk a hraje se na ně jiným způsobem hry... - jaký zvuk má potom ve výsledku znít... -  sólisté - zpěváci - někteří byli z Luksova barokního ansámblu - mají jiný - barokní způsob zpěvu - rovný tón, hrdelní trylky a k nim byli přiřazeni sólisté z ND Brno - operní zpěváci s jinou technikou a způsobem zpěvu... Zkrátka ve výsledku  nesmyslný hybrid, na který se nedá ani dívat a který se nedá ani poslouchat... .

 

Jistě, většina lidí - nehudebníků - tohle nemá šanci postřehnout, a právě proto Vám to píši - vůbec se mi nelíbí, jakým způsobem se vyvíjí dramaturgie ND Brno.

 

Z minulého představení v divadle Reduta opery Powder her face někteří odcházeli o přestávce, k pobavení muzikantů počítajících kolik diváků odešlo. Upřímně, nedivím se, přestože, jsem to považovala za zajímavé představení, ale, pouze z hudebního hlediska... .

 

Proč Vám to vše píši?

Myslím, že všichni, kteří do Brna jezdíme, máme divadlo rádi, ale, to, co nám momentálně nabízí ND Brno, nenaplňuje očekávání příjemného představení ve špičkové kvalitě.

L.V.

 

 

 

Divadelní sezonu 2014/2015 jsme zahájili divadelním dárkem a to operou L. Janáčka Káta Kabanová. 

Můžete si toto představení připomenout : https://www.youtube.com/watch?v=fgaHsNFtbnY  v podání divadla Real - Madrid  2008  , dirigent Jiří Bělohlávek.

 

***********************************************************************************************

 Divadelní sezóna 2013-2014

      Divadelní sezónu již jako abonenti skupiny E jsme zahájili operou Bludný Holanďan. 3 z nás jsme zapoměli abonentní průkazku. Prosím když se nám toto stane tak běžte při vstupu do divadla za vedoucí zpravidla se nachází u prodeje programů a vyřiďte si vstup. Své místo již znáte případně Vám je upřesním.

Vlastní představení Bludný Holanďan předčilo očekávání zejména skvělými výkony operních sólistů 

Richarda Haana v roli Holanďana a Jevhen Šokalo ukrajinského basisty v roli norského námořníka 

 

Více je možné si připomenout zde: 

http://www.mestohudby.cz/publicistika/kritika/bludny-holandan-spoutany-praci-osudem-i-nbsp-prokletim

 

***************************************************************************************************************

 

 

Nový rok přináší opět své poselstvípf2012.jpg
- přejme si navzájem lásku a přátelství!
Ať štěstí a zdraví provází náš každý krok,
Vám i nám úspěšný celý příští rok!  
 
Přeje kolektiv z Kroměříže.

 

stvoreni.jpgJoseph Haydn - STVOŘENÍ

     Biblický příběh o stvoření světa, života a lásky na zemi. Oratorium v koprodukci s Baletem Velkého divadla v Poznani a Janáčkovou operou Brno. Počáteční nervozita v orchestru na stísněném prostoru podia, nezbytné sladění a příchod dirigenta Caspara Richtera, kterého známe ze Slavných muzikálových melodií. Na boky jeviště nastoupil sbor ND a operní sólisté.

      Kvalitní, bezchybné, brilantní, špičkové výkony  všech baletních učinkujících násobené zpěvem operních sólistů a pěveckým sborem, který nás ohromuje. Tanečníci, zpěváci a orchestr tvoří harmonický celek. To vše nás natolik nadchlo, že závěrečný aplaus vstoje byl spontánní a plně zasloužený.    RM. 

 

nizina.jpgNížina: opera která nás překvapila svým obsahem a pěveckým a hereckým výkonem.
    Druhé představení sezony 2010/2011 byla opera skotského autora  Eugena d Alberta v koprodukci s Pfalztheatter.  Pro nás méně známá o to více nás pak příjemně překvapila. Překvapila svým obsahem, který se nás bytostně dotýkal a držel nás po celou dobu dvě a půl hodinového představení v pozornosti a soustředění nad vývojem děje a svou stálou aktuálností. Dramatický obsah znásobil i německý jazyk  patřící k tomuto představení a především  herecký výkon všech učinkujících.  Špičkový výkon Richarda Haana  v roli Sebastiana jako barytonistu a trefným obsazením do této negativní postavy. Výborný výkon Ivana Choupenitche v roli Pedra, Pavla Kamase v roli Moruccia kde nám dokázal profesionálním výkonem že není malých rolí a především Susanne Schimmack v roli Marty svým pěveckým výkonem a hlasovým rozsahem.nizina1.jpg
    Pozornosti nám neuniklo ani nasazení orchestru po celou dobu tohoto dynamického představení pod vedením dirigenta Jana Zbavitele.
    Ocenění si zaslouží i scéna nenáročná, ale výstižná především ztvárněním hor.
    Navíc prostředí a atmosféra Mahenova divadla. Máme dobrý pocit a jistě dlouho přetrvá.
 
                                                                                                                                               R.M.
 

2009-2010

 

Divadelní představení v sezóně 2009 -2010

 

úterý

29.9.2009

Měst. div. Olomouc

Muzikálový večer

OL

Muzikál

úterý

27.10.2009

Giuseppe Verdi

Macbeth

JD

opera

pátek

20.11.2009

G.Puccini

Madama Butterfly

JD

opera

sobota

19.12.2009

P.I.Čajkovskij

Louskáček

JD

balet

středa

13.1.2010

J.D. Brno

Slavné muzikálové melodie

JD

Muzikál

úterý

23.2.2010

Johan Straus

Netopýr

JD

opereta

pátek

26.3.2010

Velik. koncert

Slavné operní modlitby

JD

koncert

středa

7.4.2010

Giuseppe Verdi

AIDA

JD

opera 

čtvrtek

 6.5.2010

J.Herman, Stewart

Hello, Dolly! 

MD 

muzikál

úterý

8.6.2010

Neil Simon

Zlatí chlapci /…vstupte!/

MD

činohra

Obrazek

Těšme se na muzikál!
       Na volný termín v měsíci květnu plánujeme návštěvu muzikálového představení v Městském divadle Brno.
       V tříčlenné skupince průzkumníků jsme zajeli na slavný muzikál Bídníci, abychom posoudili úroveň inscenací a vlastního divadla.
       Již při vstupu jsme byli příjemně překvapeni interiérem divadla, možnostmi kvalitního a cenově přístupného občerstvení přímo v divadle i blízkém okolí.
       Provedení bylo na velmi vysoké úrovni po stránce hudební, pěvecké i scénické. Dramatické osudy Hugových Bídníků se nás stále dotýkají a dojímají nás. Muzikál se nám velmi líbil a že to nebyl jen náš názor, o tom svědčí závěrečný aplaus vestoje.
       Domníváme se, že se máme v květnu na co těšit, a že všichni, kteří se představení zúčastní, budou stejně nadšeni jako my. Nevíme sice ještě přesně, na který z muzikálů pojedeme, protože program divadla se připravuje a zveřejňuje dva měsíce dopředu. Všechny tituly v repertoáru Hudební scény MDB
však jsou známé a slavné muzikály a slibují stejně nevšední zážitky.

ObrazekObrazekL.P.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

       Ohlas diváků na lednové představení slavných muzikálových a filmových melodií v Janáčkově divadle v Brně. 

       Po náročném vánočním období jsme všichni potřebovali odlehčení a povzbuzení nálady. Večer naplněný muzikálovými a filmovými melodiemi
nám je vrchovatě naplnil. Překvapil nás neotřelý program koncertu, v němž převládaly spíše málo známé kousky a střídala se pěvecká vystoupení s orchestrálními skladbami.

Obrazek       Vůdčí osobností koncertu byl dirigent Caspar Richter. Svým humorem, komunikativním stylem vystupování strhl celý divadelní orchestr, sólisty i sbor. Oceňujeme vynikající úroveň všech sólistů, zvláště paní Carin Filipčič, která i přes údajnou chorobu na jevišti přímo sršela energií . Ani si nedovedeme představit, jak asi zpívá a tančí, když je úplně zdravá. Pan dirigent a zpěvačka nám předvedli, že se člověk nemusí brát příliš vážně, i když je mistr svého oboru.

       Na závěr nás dirigent vyzval ke spolupráci, stále nás povzbuzoval k hlasitějšímu projevu a když nás dostatečně rozjařil, byl konec. Strávili jsme velmi příjemný večer, zapomněli jsme na každodenní starosti a únavu.

                                                                                                            K.C.

 

 


 

Obrazek

Ohlas diváků na březnový velikonoční koncert " Slavné operní modlitby "

V opeře ND Brno vzniká nová tradice tematických hudebních pořadů. Na jevišti můžeme sledovat všechny umělce, kteří se podílejí na výsledném obrazu díla - tedy sólisty, sbor a orchestr.
           26. března 2010 to byl koncert Slavné operní modlitby. A byl to úžasný zážitek! Šťastnou ruku měl dramaturg, který vybral a sestavil program večera. Bouřlivým potleskem jsme odměňovali skvělé výkony sólistů, z nichž zazářily zejména Eva Urbanová a Csilla Boross.
Největší sympatie diváků, ale i kolegů sklidila Csilla Boross, čerstvá držitelka Ceny Thálie za rok 2009. Svým milým vystupováním, skromností, krásným hlasem i hlubokým citovým prožitkem získala srdce diváků.

          Ovace ve stoje si zasloužili nejen sólisté, ale i precizní výkony sboru vedeného Josefem Pančíkem a skvělá souhra orchestru pod taktovkou dirigenta Jana Zbavitele. Byl to tak krásný večer, že dojmy z něj nás budou dlouho provázet.

                                                                                                     LP, KC